Bohaterem naszego szczepu jest por. Robert George Hamilton. Jest pilotem pochodzącym z południowej Afryki. Południowoafrykańska powietrzna flota razem z Brytyjczykami, Kanadyjczykami i Amerykanami brała udział w lotach nad Warszawą w sierpniu 1944 roku dokonując zrzutów broni, amunicji, żywności i środków opatrunkowych dla walczących przeciwko Niemcom powstańców. W zrzutach brali udział również Rosjanie, ale dopiero w schyłkowej fazie Powstania, kiedy jego losy były już przesądzone. Zrzuty nad Powstaniem Warszawskim były najtrudniejszą operacją powietrzną w historii wojskowości.
Porucznik Hamilton był drugim pilotem samolotu „Liberator B-24” o numerze KG-939 „A”, który w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku wykonywał zrzuty nad Warszawą. Należeli do 31 dywizjonu bombowego 2 skrzydła Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF – South African Air Forces). Dywizjon ten był dywizjonem bombowców. Do jego zadań należało głownie bombardowanie obiektów nieprzyjaciela. Ze względu na dużą ładowność ich samolotów (bomby sporo ważą) byli wykorzystywani również do wykonywania zrzutów.
Plakietka naszego szczepu jest dokładną kopią emblematu 31 dywizjonu SAAF z czasów II wojny światowej. Symbolika plakietki jest bardzo bogata. Na pierwszym planie widać sowę. Sowa jest ptakiem polującym w nocy. Tak samo często działały bombowce. W dzień łatwiej by było je namierzyć. Sowa trzyma w szponach bombę. Jest to bezpośrednie odniesienie do rodzaju zadań, jakie ci piloci wykonywali (bombardowania). Napis na bombie to skrót od angielskiego South African Air Forces, czyli Siły Powietrzne Południowej Afryki.
Sowa jest przedstawiona na tle czarnego nocnego nieba, na którym widać również fragment księżyca. Sowę próbują namierzyć białe reflektory obrony przeciwlotniczej. Reflektory zamiatały niebo białymi smugami światła próbując namierzyć lecący bombowiec. Samolot w taki sposób „złapany” był łatwym celem dla działek przeciwlotniczych lub myśliwców walczących przeciwko bombowcom.
Nad sową są dwie kości do gry. Symbolizują los, którzy miał sprzyjać lotnikom w czasie ich misji. Ścianki kostek z widocznymi oczkami 3 i 1 nawiązują do numeru dywizjonu.
Na tej stronie znajdziesz aktualności dotyczące naszego Bohatera.